Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 108090
A prominent timber gable on this corner entry home provides both aesthetic and functional comfort with its large, three-sided Porch flanked by French doors. Despite its interesting roof line and vaulted Foyer, the roof structure is actually quite straightforward and easy to build. In this compact footprint are housed three bedrooms plus a Spare Room, not to mention ample living space. The layout situates the Spare Room in such a way that it would serve equally well as a home office or guest room. The Laundry room is also in a great spot. Note the well designed Ensuite Bathroom; compact yet packed with features. Downstairs, there lies a multitude of options for future development.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1697 | 9' 0" |
| Basement Area | 1697 | 8' 0" |
| Garage Area | 390 | 10' 4" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | Full Basement Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1697 |
| Width | 44' 0" |
| Depth | 58' 0" |
| ArchitecturalStyles | Country Style House Plans, Craftsman House Plans, Rustic and Mountain House Plans, Northwest Modern House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Shingle Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 22' 0" |
| Roof Pitch | 8/12 |
| Foundation Types | Basement |